Архив за месяц: января 2014

10.12.2013 року на засіданні гуртка «Клуб  поцінувачів елітарного мистецтва» за темою:»Сюреалізм як інша реальність». Розглядалися питання творчості Ієроніма Босха та Сальвадора Далі.
_SCN2384

Далі

Безымянный

МИЛИЙ      БРЕХУНЕЦЬ!!

брех

              Брехня на нашій планеті виникла одночасно з появою Людини Розумної, а точніше, коли ця двонога прямоходяча істота досконало опанувало членороздільну мову. З тих пір обман супроводжує нас безперервно. Але чому, власне, ми так багато брешемо?

              Ворогам і друзям, знайомим і незнайомим, рідним і близьким і навіть самим собі.

              Питання, звичайно, майжливо риторичне, але аж ніяк не даремне.

              У всякому разі, психології обману присвячено чимало наукових робіт.

              Намагаючись в цьому розібратися, перш за все, скажімо, що здібності людини до обману суто індивідуальні і простягаються широким діапазоном від патологічної правдивості (“він зовсім не вміє брехати!”), до настільки ж патологічної брехливості (“жодному його слову вірити не можна!”) .

Вчений Юрій Щербатих дає наступну класифікацію обману:

1. Обман заради отримання вигоди з нанесенням шкоди обдуреному. Найяскравіший представник ошуканців цього типу – Сергій Мавроді зі своїм “МММ”.
2. Обман заради вигоди без нанесення шкоди. Ось приклад: “Я запізнився на роботу, тому що в мене померла улюблена тітка”, – натхненно бреше начальнику несвідомий підлеглий.
3. Обман без очевидної вигоди. Дійсно, збрехати можна і просто з шкідливості і заздрості: “Вона красуня? Ти з глузду з’їхав! Хіба ти не знаєш, що у неї перука і накладний бюст?!”
4. Обман з благих намірів – так лікар заспокоює невиліковного хворого, політик обіцяє лягти на рейки, а чоловік клянеться ніколи більше не зраджувати дружині.
5. Нарешті, обман, який не приносить ні очевидної, ні прихованої вигоди нікому – якщо, звичайно, не вважати власного задоволення. До цієї категорії обману (або самообману) відносяться нешкідливі мрії і фантазії, в які кожен з нас пускався хоч раз в житті.

              Лікарі диференційовано підходять до проблеми дитячої брехні, вважаючи, що це не якась особлива хвороба, а найчастіше крайній варіант здорової дитячої психіки. Дитина, щоб привернути до себе увагу, часто прагне прикрасити свої гідності або вигадати їх. Емоційно незрілі, інфантильні особистості з гіпертрофованим честолюбством і самолюбством брешуть в прагненні виділитися, викликати захоплення оточуючих. Вони страждають маловиправною брехливістю, яка обмежується перебільшенням своєї гідності. Найчастіше до такого роду брехні вдаються дівчинки. Більшість з них у міру дозрівання позбавляються від цього недоліку.

              Брехня може бути своєрідною реакцією протесту і засобом компенсації фізичної або психічної ущербності.

Лише в рідкісних випадках дитяча брехливість є патологічною і потребує лікування. Однак потрібно пам’ятати: те, що є нормою для одного віку, може стати патологією для іншого. Вигадки і фантазії характерні для маленьких дітей, але в деяких випадках схильність до брехні може зафіксуватися, і дитина звикає брехати. Схильність до брехні може з’явитися в підлітковому періоді і пов’язана з особливостями психіки підлітка – загостреним прагненням до самостійності, складними мріяннями, критичним ставленням до близьких.

              Втім, класифікувати брехунів можна ще простіше: одні брешуть абсолютно свідомо, тому що їх змушують обставини або пече користь, інші – тому що не брехати просто не можуть. Брехня у деяких дітей і підлітків з елементами психічного інфантилізму перетворюється на самоціль. Ці патологічні брехуни – абсолютно особлива категорія. Вони можуть отримувати особисту користь від свого обману, а можуть і не отримувати, але заздалегідь про вигоду ніколи не думають. Їх брехня – такий же органічний процес, як природні відправлення. Вони брешуть “з любові до мистецтва”.

              Псевдологи – патологічна схильність до брехні, напевно, самий цікавий об’єкт дослідження психологів і психіатрів. Це дивна якість може виявлятися в дуже ранньому віці. Коли юна істота, ледь навчилася вимовляти слова, дивлячись в очі батьків безтурботним чистим поглядом, громадять жахливу і безглузду брехня, бабусі хапаються за серце, матері за голову, а батьки за ремінь.

              Приклад обману для дітей надзвичайно заразливий. Тому не стільки сама дитина винна у своїй брехливості, скільки навколишні її люди. Дитина охоче копіює не тільки поведінку батьків, але і їх етичні установки. Брехливість культивується в дитині, а її “необхідність” пояснюється різними мотивами. Але одночасно з брехливістю в дитині виховується цинізм, підозрілість, неповага до людей і т.д. З таких дітей нерідко виростають духовно спустошені, розважливі, нещасливі люди.

              До цих пір сучасна психологія і психіатрія не має чіткого уявлення про причини патологічної брехні. Фахівці умовно сходяться на тому, що в її основі можуть лежати і спадкові психогенні чинники, і ознаки психічних аномалій, а також індивідуальні особливості розвитку в певному віці. Відомий російський психолог професор Вадим Петровський визначає патологічну брехню як прояв склавшоїся в дитинстві демонстративної і в той же час психопатичної особистості, що домагається таким способом ілюзорного задоволення нездійсненних потреб. Подолати цей спосіб поведінки вмовляннями не можна, потрібна підтримка психотерапевта.

 

Кольори у Всесвіті

цвет

            Ми рідко замислюємося над тим, яке значення в нашому житті має колір. Звичка бачити небо – синім, траву – зеленою, а кров – червоної така сильна, що інших сполучень ми не можемо собі уявити. Кольори – це невід’ємна частина нашого життя. Життя повне тоді, коли воно наповнене фарбами, кольорами та відтінками. Починаючи з найдавніших часів колір був сильною, але все ж невловимою силою, що визначає поведінку людини. Проведено велику кількість дослідів, написано багато статей і все-таки, до цих пір, колір – це явище загадкове. На даний момент добре відомо, що оточуючі нас кольори є одними з найважливіших факторів встановлення суспільства.

            В сучасному, швидкоплинному, урбанізованому світі з величезним потоком інформації, критичним є показник самогубств та депресій, має місце загострення соціальних суперечностей, які обумовлюються індивідуальною психоемоційною неузгодженістю людей. Дуже багато людей, які потрапляють із села в місто стають заручниками долі. На них сильно впливають кольори, що їх оточують. Сірі стіни будівель дуже пригнічують, втомлюють. У таких людей постійні депресії та стреси, адже ці кольори не є кольорами природного середовища. Колір виявляє вплив на людину, на її підсвідомість, успішність, настрій, поведінку. За кольоровими перевагами, можна виявити темперамент, характер та психоемоційний стан особистості.

            Різнокольорове бачення світу пов’язане з тим, що речовини по-різному взаємодіють зі світлом. Падаючи на речовину, світло частково поглинається, а частково відбивається. Крім того, воно проникає крізь прозорі тіла. Якщо тіло поглинає майже всі промені, відбиваючи лиш червоні, то воно і здаватиметься нам червоним, а якщо поглинає майже всі промені, практично нічого не відбиваючи, то воно для нас буде чорним. Якщо ж, навпаки, об’єкт відбиває практично все випромінювання, то він виглядає білим .

            Ми звикли вважати, що у веселки сім кольорів. Однак із вами можуть посперечатися авторитетні люди. Аристотель вирізняв у ній лише три кольори: червоний, зелений та фіолетовий, вважаючи, що всі інші кольори є сумішшю цих трьох. У Київській Русі вас би запевняли, що веселка має чотири кольори. У 1073 році київський літописець писав: “У веселці властивості суть червоне, і синє, і зелене, і багряне”. Аборигени Австралії нарахували в Райдужному змієві шість кольорів, а деякі племена Африки навіть досі вважають, що веселка має два кольори – темний і світлий. Нам відоме ім’я людини, яка побачила у веселці сім кольорів – Ісак Ньютон.Але просто неможливо підрахувати кількість відтінків кожного з кольорів. Не можна, тому що світ, який нас оточує, наповнений величезною кількістю барв, і у кожного кольору є безліч відтінків. Потрібно навчитись дуже уважно дивитись на оточуючі нас предмети, щоб розібратись в кольоровому багатстві, яке створила для нас природа.

Символічне наповнення кольорів

            Вживаючи кольори, потрібно усвідомлювати, що саме несе той чи інший колір. Колір ниточки, котрим створюється візерунок, може підкреслити, сплести, гармонізувати. Пращури про те добре знали.

            Червоний – це мамина любов, захист, здоров’я, активність, привертання уваги. Це найтепліший з усіх кольорів, він відповідає за репродукцію та ознаку статі. Є підсилювачем, наче каталізатор, сильний обереговий колір, символ живиці – крові, роду. Льоля з такою оздобою більше підійде для перших оглядин або просто, як варіант “на вихід”, коли дитинку можуть побачити не батьківські очі. Червоний – найбільш агресивний колір, це біль, любов, гнів, кров, війна, смерть, мужність, а також здоров’я і дорослішання. Це колір життя, активності і агресії. У римлян червоний колір – божественний, колір перемоги.

             У середньовічному християнському мистецтві червоний – колір милосердя і божественної любові. Червоним кольором зображують зазвичай серафимів, що займають найвище положення в ієрархії ангелів. В день Святої Трійці цей колір служить уособленням Святого духу, який спустився з небес подібно полум’ю. Це і колір мучеників, які пролили кров за віру

 

            Жовтий колір – колір сонця і літа, в алхімії золото вважалося застиглим сонячним світлом. Як колір, близький золоту і сонцю, часто символізує славу і божественну владу. У грецькій міфології – це атрибут Аполлона, сонячного бога; в Китаї жовтий колір – колір імператора; під час останньої правлячої династії Цин (до 1911 року) тільки імператор мав право носити одяг жовтого кольору. В Індії наречена покриває свої руки жовтим для того, щоб позначити те щастя і єдність, якого вона чекає. Але жовтий – це і колір розлуки, зради, ревнощів, боягузтва і брехні. У Франції це був колір рогоносців; до XVI століття в Європі будинки зрадників мазали жовтою фарбою, а Юда Іскаріота і Каїна в церковному мистецтві зазвичай зображали з жовтими бородами. Євреїв у періоди антисемітизму змушували носити жовтий одяг, оскільки вони “зрадили Ісуса”. Жовтий прапор – колір хвороби, означає, що на борту є інфекційні хворі або карантин. У жовтий забарвлюють рятувальні вертольоти, жовтий – знак попередження (жовта картка у футболі, жовтий сигнал світлофора).

 

            Зелений – втілює добробут, дорослішання, розвиток, здоров’я, розуміння прояву любові, розум, сердечність. Це колір весни, дозрівання, зростання, природи, свободи, надії (прихід весни і оновлення життя), відродження. Часто символізує безперервність, навіть безсмертя (вічнозелений). Чи означає надлишок, процвітання, стабільність. Гроші у багатьох народів мають зелений колір. В деяких європейських країнах банкрутів зобов’язували носити капелюхи зеленого кольору. У морі зелений прапор означав корабельну аварію; на землі ж зелене світло світлофора говорить “шлях вільний”  Це колір заздрощів і ревнощів, “зеленоокого монстра”. Це символ молодості, незрілості, наївності, “зелених суджень”. Це священний колір ісламу. Ірландію називають “смарагдовим островом”; зелене вбрання ірландці сприймають як про ірландські симпатії. Тепер цей колір став популярним в екологічному русі – захисники природи називають себе “зеленими”.

 

            Блакитний – пасивність, поміркованість, спокій, втішання, розум, меланхолійність, фантазія, творчість. З голубою оздобою льоля ніби налаштовує на сон.

 

            Синій – розум, стійкість, поступове вдосконалення, зосередженість. Синьо-блакитний колір неба і моря представляє висоту і глибину, постійність, вірність, правосуддя, досконалість, розважливість і світ. Стародавні єгиптяни синім кольором позначали Правду. Це колір Зевса і Гери, що живуть вище хмар. Блакитний символізує доблість і зверхність. “Блакитна стрічка” дається за видатні досягнення в найрізноманітніших областях, колись вона була вищою лицарської нагородою у Франції, стародавнім орденом Сент Еспрі (святого духу). А ще синій колір асоціюється з королівською владою і благородством походження; епітет “блакитна кров” для людей високого походження (вени у іспанських аристократів, вважалось, “більш сині”, ніж у тих, хто походить від змішаних шлюбів). Вираз “синя панчоха” по відношенню до вченої дами сходить до ХУ ст., коли у Венеції збиралося суспільство чоловіків і жінок, зайнятих вивченням наук, і сині панчохи були просто атрибутом їхнього одягу. Цей звичай через 100 років перейняли паризькі інтелектуали. І, навпаки, – носити блакитний колір у деяких африканських племен можна тільки вагітним жінкам. Синій висловлює ще сумнів і депресію; французький вираз “подорож у синє” означає перебування подумки в хмарах, порожні мрії;

 

            Білий є втіленням найтонших енергій. Янголи теж в білих ризах. Він нейтральний, проте вбирає цнотливість, спокій. Відтінків білого є великий спектр, від синього, наче крига, до жовтуватого, наче перлинки або мамине молочко. Білий символізує чистоту, цнотливість, світ, невинність, світло, мудрість, безвинність і правду. Біла магія, на відміну від чорної, спрямована на благо або проти чорної магії. Це побожність і релігійні обряди. Священні Коні у Греції, Римі, у кельтів і германців були білими. Білим був і міфічний Єдиноріг. Біла лілія – символ діви Марії і французького королівського дому; Біла троянда символізує невинність (білі квіти дарують нареченій). У церкві білий колір означає чистоту, правду, помірність. У Біблії та іншій релігійній літературі у білого кольору – безліч метафоричних значень. У Еклезіаста білий – колір радості; в книзі пророка Ісаї – це колір очищення від гріхів. Колір хрещення і причастя, свят Різдва, Великодня і Вознесіння. Білий прапор – добровільне визнання поразки, перемир’я, мир і добра волю. Ще білий означає сліпоту та абсолютну тишу. Може символізувати і смерть; в Китаї, Японії білий – колір скорботи, у Франції – колір жалоби членів королівської сім’ї.

 

            Чорний колір – ніч, смерть, каяття, гріх, зло, деструктивні сили. Тиша і порожнеча. Чорний, поглинаючи всі кольори, висловлює заперечення і відчай, протистоїть білому, в китайській філософії – це Інь, в християнській церкві – горе і оплакування, скорбота. В якості знака смерті – на прапорі анархістів, на прапорах піратів (“Веселий Роджер”); суддя в британському суді розривав при проголошенні смертного вироку квадрати чорної матерії. У Японії, однак, чорний колір означає радість. Чорне асоціюється з мороком і землею і є справжньою емблемою всього прихованого, таємного і невідомого. У багатьох народів чорнота зв’язується з ніччю, а ніч – зі злом і чаклунством. Вночі людське життя піддається найбільшій небезпеці.

 

            Фіолетовий – колір божественного мороку.

 

            Сірий – це фоновий колір. Колір стабільності твердої, як скеля. Негативний аспект цього кольору – туга та меланхолія. Позитивний – це реалізм та респектабельність.

 

            У тибетському буддизмі кольори характеризують основні пристрасті людини: жовтий – прив’язаність, червоний – гнів, блакитний – невігластво, зелений – заздрість, білий – гордість, зарозумілість.

            У китайській міфології основним п’яти елементам (стихій) відповідають кольори: воді – чорний, металу – білий, землі – жовтий, вогню – червоний, дереву – зелений.

 

Що слід розуміти під дистанційним навчанням?

            Дистанційне навчання – це нова, специфічна форма навчання, дещо відмінна від звичних форм очного або заочного навчання. Вона передбачає інші засоби, методи, організаційні форми навчання, іншу форму взаємодії вчителя та учнів, учнів між собою.

            Разом з тим як будь-яка форма навчання, будь-яка система навчання вона має той же компонентний склад:

**цілі, зумовлені соціальним замовленням для всіх форм навчання;

**зміст, також багато в чому повний діючими програмами для конкретного типу навчального закладу;

**методи, організаційні форми, засоби навчання (наприклад, тільки комп’ютерних телекомунікацій, комп’ютерних телекомунікацій вкомплексі з друкованими засобами, компакт-дисками, так званої кейс-технологією,тощо). 
            Не слід змішувати заочне і дистанційне  навчання. Їх головна відмінність в тому, що при дистанційному навчанні   забезпечується систематична і ефективна інтерактивність. Слід розглядати   дистанційне   навчання   як  нову форму навчання та відповідно     дистанційна   освіта (як результат, так і процес,систему)якнову форму навчання.
            Таким чином, з одного боку, дистанційне навчання слід розглядати у системі освіти (неодмінно в системі безперервної освіти), припускаючи при цьому спадкоємність окремих її ланок. З іншого, дистанційне навчання необхідно розрізняти як систему і як процес. Як і в інших формах навчання, дистанційне навчання передбачає теоретичне осмислення етапу педагогічного проектування, її змістовної та педагогічної (у плані педагогічних технології, методів, форм навчання) складових.

 

            Цілі дистанційного навчання.
            
Автори статей виділяють наступні цілі  дистанційного навчання: 

1. професійна підготовка та перепідготовка кадрів; 
2. підвищення кваліфікації педагогічних кадрів за певними спеціальностями; 
3. підготовка студентів по окремих навчальних предметів до здачі іспитів екстерном; 
4. підготовка студентів до вступу в навчальні заклади певного профілю; 
5. поглиблене вивчення теми, розділу зі шкільної програми або поза шкільного курсу; 
6. ліквідація прогалин у знаннях, уміннях, навичках студентів з певних предметів ;
7. базовий курс програми для студентів, які не мають можливості з різних причин відвідувати навчальний заклад  взагалі або протягом якогось відрізка часу; 
8. додаткова освіта за інтересами. 

 

            Види дистанційного навчання.
1. Інтерактивному телебаченні; 

2. Комп’ютерних телекомунікаційних мережах (регіональних, глобальних), з різними дидактичними можливостями в залежності від використовуваних конфігурацій (текстових файлів, мультимедійних технологій, відеоконференцій);

3. Поєднання технологій компакт-дисків та мережі Інтернет.

 
            Перевага навчання, що базується на інтерактивному телебаченні, полягає в його можливості безпосереднього візуального контакту з аудиторією, що знаходиться на різних відстанях від викладача. Його негативна сторона полягає в тому, що при такому навчанні практично тиражується звичайне заняття, будь воно побудовано за традиційною методикою або з використанням сучасних педагогічних технології. Це може бути допустимо тільки при демонстріраціі унікальних методікік, лабораторних дослідів, коли викладачі, і студенти можуть стати свідками і учасниками використання нових знань, методів у своїй галузі, нових інформаційних технологій, взяти участь у дискусії. Дана форма дистанційного навчання інтерактивна і може вважатися досить перспективною в системі підвищення кваліфікації та підготовки фахівців. Але зараз це надзвичайно дорогі технології.

            Наступний спосіб організації дистанційного навчання передбачає використання комп’ютерних телекомунікацій в режимі електронної пошти, телеконференцій, інформаційних ресурсів регіональних мереж і мережі Інтернет. Це самий розповсюджений і не дорогий спосіб дистанційного навчання. При його організації передбачається застосування новітніх засобів телекомунікаційних технологій. 
           Третій спосіб, припускає використання компакт-дисків у якості базового електронного підручника. Він містить в собі великі дидактичні можливості для вузівського, шкільної освіти і для підвищення кваліфікації фахівців. Перевага компакт-диска в тому, що він поєднує в собі такі якості: інтерактивність, мультимедійність, містить великий обсяг інформації і за рахунок цього в значній мірі оптимізує процес дистанційного навчання.
Переваги дистанційного навчання. 
            Як відзначають автори статей, безперечними перевагами дистанційного навчання є: 

1. Більш висока ефективність професійної підготовки в порівнянні з вечірньою та заочними формами навчання при більш низькій вартості освітніх послуг; 
2. Скорочення термінів навчання; 
3. Можливості паралельного навчання в російському і зарубіжному вузах; 
4. Незалежність студента від географічного розташування вузу. 
            Експерименти підтвердили що якість і структура навчальних курсів, так само як і якість викладання при дистанційному навчанні часто набагато краще, ніж при традиційних формах навчання. Нові електронні технології можуть не тільки забезпечити активне залучення учнів у навчальний процес, але і дозволяють керувати цим процесом на відміну від більшості традиційних навчальних середовищ. Інтеграція звуку, руху, образу і тексту створює нову надзвичайно багату за своїми можливостями навчальне середовище, з розвитком якої збільшиться і ступінь залучення учнів у процес навчання. Інтерактивні можливості використовуються в системі дистанційного навчання програм і систем доставки інформації дозволяють налагодити і навіть стимулювати зворотний зв’язок, забезпечити діалог і постійну підтримку, що є неможливим у Більшості традиційних систем навчання. Сучасні комп’ютерні телекомунікації здатні забезпечити передачу знань та доступ до різноманітної навчальної інформації нарівні, а іноді і набагато ефективніше, ніж традиційні засоби навчання. 

Останні коментарі

Архів